خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

نگراني هاي ملي و جهاني از ايدز

  نام ايدز، به خودي خود براي ايجاد لرزه بر اندام انسان کافيست،که گرچه راههايي براي پيشگيري از آن کشف شده اما هنوز درمان ندارد. ايدز يک بيماري عفوني است که توسط ويروس  اچ‌‌آي‌وي  باعث نقص و تحليل شديد  قدرت سيستم ايمني بدن انسان و بدنبال آن باعث رشد بيماريها يعني عفونتهاي فرصت طلب و سرطانها شده و سپس باعث مرگ مي شود.بدون شک این مسئله به همان اندازه که يک مشکل بهداشتي است يک مشکل اجتماعي نيز هست که اپيدمي پنهان آن لزوم همبستگي و حمايت از افراد و خانواده قربانيان را طلب مي کند تا روند صعودي آن متوقف شود.

  ايدز، يکي از تهديدهاي اصلي زندگي در جهان امروز و يکي از پرسش‌هاي جدي انسان امروز در حوزه سلامت و درمان به شمار مي‌رود. اين بيماري براي نخستين‌بار در دهه هشتاد قرن بيستم کشف شد و از آن تاريخ تا کنون جان ميليون انسان را گرفته است. ايدز، يکي از پرتلفات‌ترين بيماري‌هاي جهان معاصر است. از دهۀ هشتاد تا کنون، بيماري ايدز، بيش از بيست‌وپنج ميليون انسان را به کام‌ مرگ فرستاده است. آن‌چه نگران‌کننده است اين است که تلفات ناشي از اين بيماري سير صعودي داشته است، براي نمونه، تنها در سال گذشته بيش از سه‌و‌نيم ميليون نفر در سراسرجهان بر اثر ابتلا به ايدز جان خود را از دست داده‌اند.

  در شرايط کنوني، بيش از چهل ميليون انسان در جهان به اين بيماري مبتلا‌ شده‌اند؛ اين هيولاي افسار گسيخته قرن، اگرچه در نگاه اول، يک بيماري همانند بيماري هاي خطرناک ديگر به شمار مي رود، اما پديده مرموزي است که وسعت بي حسابي از آسيب هاي مختلف را در زواياي پنهان خود، مخفي کرده است.مهم نيست که ويروس اچ‌‌آي‌وي اولين بار چه زماني و چگونه، نسل انسان را هدف گرفت، مهم آن است که آمارها همان گونه که از پيشرفت نسبي جهان توسعه يافته در کنترل اين بيماري و ابعاد مختلف آن حکايت دارند، روايتي غم بار از توسعه ابعاد قلمرو حکمراني اين ويروس در جهان درحال توسعه، بر صفحات تاريخ نگاشته اند، به گونه اي که اين ويروس و بيماري ناشي از آن، به يکي از جدي ترين کابوس هاي درماني، اجتماعي، اقتصادي و حتي فرهنگي جهان تبديل شده است.

  از ايدز بايد گفت و نوشت و ماسکي را که از حيا و شرم و نفرت بر چهرهِ اين کابوس هماره شب ها و روزها، خودنمايي مي کند، از خاطر برد تا راه براي شناخت ابعاد پيدا و پنهان اين بيماري و آگاهي از روش هاي کنترل عوارض آن، آشکار شود. بيماران مبتلا به ايدز به دليل محروميت از مشارکت اجتماعي مجبور به زيستن در پس پرده اي از غبار مي شوند که اين اندوه، از دغدغه سلامت و رهايي از بيماري، دردآورتر است. افراد جامعه، فرد آلوده به ويروس نقص ايمني انساني را طرد مي کنند و او از فعاليت هاي اجتماعي و اشتغال محروم مي ماند.

  ايدز بيشتر از آنکه يک مشکل درماني به حساب آيد، در شمار معضلات و آسيب هاي اجتماعي قرار مي گيرد. لذا انجام امور زيربنايي، ساختاري ، فرهنگ‌سازي و نوآوري و اقدامات پيشگيرانه لازمه تحقق اهداف نيکوکارانه در حوزه ايدزاست واميدواريم سازمان‌هاي مردم‌نهاد بيش‌ازپيش دراين حوزه ورود کنند و روزي فرارسد که در کنار اين سازمان‌ها ، اداره اماکن ، نيروي انتظامي ،وزارت ارشاد وشهرداري‌ها نيزگوشه چشمي نسبت به حوزه سلامت نشان دهند.کليد حل مشکل ايدزآموزش است و رسانه ملي ما در اين زمينه نقش مهمي دارد اما جاي آن در همايش و گردهمايي‌هاي اين‌چنيني خالي است.

  مردم بايد بدانند اين بيماري با يک آزمايش ساده قابل تشخيص است و اگر بيماري در مراحل اوليه خود شناسايي شود کاملا قابل کنترل خواهد بود زيرا در حال حاضر دسترسي به داروهاي ضد اچ آي وي سهل است و ما جز معدود کشورهاي منطقه هستيم که مبتلايان به ايدز به صورت کاملا رايگان درمان مي شوند.سال 94 زنگ خطر موج سوم ايدز را شاهد هستيم؛ چراکه 40 درصد ابتلا به ايدز از طريق اعتياد تزريقي و 40 درصد از طريق تماس‌هاي جنسي و 20 درصد از علل ديگر حاصل مي‌شود.بايد نگران راه تغيير انتقال ايدز باشيم؛ چراکه جامعه معتاد محدود بود، ولي افرادي که فعاليت جنسي غيرايمن دارند در دسترس نيستند و اين مسئله سلامت جامعه را به خطر مي‌اندازد.

  افزايش چشمگير زنان مبتلا به ويروس اچ آي وي، کاهش سن ابتلا، تغيير راه انتقال از تزريق به سمت روابط جنسي و شيوع بيماري هاي مقاربتي مهمترين مسائلي است که امروز با آنها مواجه هستيم.بسياري از مردم با تورهاي گردشگري به کشورهاي ديگر مي روند و در آنجا به علت رفتارهاي پرخطر و محافظت نشده جنسي در حالي به کشور باز مي گردند که حامل ويروس اچ آي وي هستند.بسياري از جوانان تصور مي کنند با مصرف روانگردان و شيشه از ايدز دور مي شوند زيرا تزريق در کار نيست در حالي که با مصرف روانگردان ها، حتي محجوب ترين جوان نيز شرم و محابا را کنار مي گذارد و وارد روابطي مي شود که تصور نمي کند.

  در حال حاضر با موج ديگري رو‌به‌رو هستيم به اين معني که الگوي مصرف مواد مخدر از شکل سنتي به روانگردان‌ها تغيير کرد. اين مواد شدت ابتلا به ايدز را زياد کرد، چرا که موجب افزايش رفتار‌هاي پرخطر جنسي افسارگسيخته شد.کاهش تعداد مبتلايان اچ آي وي هنوز به عنوان، مهمترين اهداف تمام کردن اچ آي وي است. هنوز نگراني هاي زيادي در رابطه با کم شدن سرعت کاهش ايدز و يا حتي افزايش ايدز در بعضي کشور ها وجود دارد.در دنيا ايدز کنترل شده، ولي در منطقه شمال آفريقا و خاورميانه نه تنها کنترل نشده، بلکه رو به افزايش است، بنابراين بايد از راه‌هاي ميانبر استفاده کرده و از تجارب کشورهاي موفق بهره‌مند شويم.

  جان کلام: ايدز جزئي از زندگي امروزه جامعه بشري است که نمي‌توان با کتمان و پاک کردن صورت‌ مسئله ، انتظار حل اين معضل را داشت ؛در این خصوص اقدامات پيشگيرانه در حوزه بيماريتنها محدود به دستگاه‌ها و مسئولان بهداشت و درمان نمي‌شود و بدون ترديد تغيير نگرش در بين عموم مردم لازمه دستيابي به جامعه‌اي آگاه و آماده در برابر بيماري‌هايي مانند ايدز و حتي ساير معضلات فرهنگي و اجتماعي است.

  آموزش و اطلاع‌رساني بهترين روش پيشگيري از اين بيماري است چراکه به علت تنوع گروه هدف و گستره جغرافيايي نمي‌توان يک نسخه واحد براي گروه‌هاي هدف پيچيد.در این بین خانواده‌ها مي‌توانند با آموزش صحیح از ابتلابه اين بيماري جلوگيري كنند.؛لازم بذکر است که نوع آموزش خانواده به فرزندانشان در گروه‌هاي سني مختلف، متفاوت است و تاثيرگذاري والدين براي پيشگيري از رفتارهاي پرخطر از سنين پيش دبستاني شروع مي‌شود، در واقع حتي نوع مراودات خانواده در الگوسازي جوانان در آينده موثر خواهد بود.

  تلنگر:بيش از 90 درصد موارد جديد ابتلابه ايدز در ايران از طريق تماس جنسي و به خصوص در شهرهاي بزرگ و درگروه سني 25 تا 30 سال است. اين آتشفشان خفته به زودي بيدار مي‌شود و حالت انفجاري در كشور خواهد داشت.

  http://prncdc.ge/sites/default/files/909090.png


  90 درصد مبتلایان بهHIVشناسایی،90 درصد افراد شناسایی شده تحت درمان و در 90 درصد افراد تحت درمان مطمئن شویم که درمان باثبات وپایدار و موفق است وتا سال2030 به حذف همه‌گیری برسیم.

  http://www.unaids.org/sites/default/files/documents/20141118_PR_WAD2014report_01.png

  «استراتژي سريع پيگيرانه»:آگاهی90درصد افراد مبتلادرباره وضعيت بيماري خود-دسترسی90درصد افراد مبتلا به درمان ودر بدن 90درصد مبتلاياني که در حال درمان هستند،تاسال 2020 نتوان ويروس اچ‌آي‌وي را شناسايي کرد.


  این مطلب تا کنون 10 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : ايدز ,بيماري ,درمان ,ويروس ,انسان ,درصد ,ميليون انسان ,مصرف روانگردان ,درصد افراد ,رفتارهاي پرخطر ,اقدامات پيشگيرانه ,
  نگراني هاي ملي و جهاني از ايدز

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر